Leziz Et Yemekleri Tarifleri, Yemek, Tatlı, Pasta Börek Tarifleri

Yemek tarifleri, Pasta Börek Tarifleri, Leziz, Pratik ve Kolay Yemek Tarifleri, Resimli Yemek Tarifleri,Türk Mutfağı, Yöresel Lezzetler

Patlıcan Balığı Tarifi, Patlıcan Balığı Nasıl Yapılır?

Malzemeler
5 Adet Patlıcan
2 Çorba kaşığı Un
1 Kase Süt Kaymağı
Yeteri kadar Tuz
Yeteri kadar Sıvıyağ

Hazırlanışı

Plastik orta boy kabın yarısına gelecek şekilde su ve 3 tatlı kaşığı tuz konulur. 5 adet orta boy patlıcanın 2 tarafının da baş kısımları kesilir. Patlıcanların üzeri şerit kalacak şekilde soyulur.
Patlıcanlar önce ikiye sonra uzun ince şeritler halinde kesilerek tuzlu suda bekletilir. Siyah suyu çıkana (ortalama 15-20 dakika) kadar bekletilen patlıcanların suyu süzülür.
Yayvan bir tabağa 2 yemek kaşığı un ve 1 tatlı kaşığı tuz dökülerek harmanlanır. Patlıcanlar içerisinde tuzlu una bulanır. Fırın tepsisi sıvı yağ ile yağlandıktan sonra patlıcan dilimleri yerleştirilir. Patlıcanların üzeri bir fırça yardımı ile yağlanır (zeytin, fındık yağı da olabilir ancak ayçiçek yağı tercih sebebidir).
Bir kâseye önceden kaynatılan sütün kaymağı üzerinden alınarak ezilerek karıştırılır. Yağlanmış olan patlıcanların üzerine kaymak da sürüldükten sonra önceden ısıtılan fırın 180 dereceye getirilerek 30 dakika pişirilir. Ortalama 4-6 kişilik servis edilebilir. Patlıcan balığının yapılış süreci ortalama 40 dakikadır.

Afiyet olsun…

Rastgele Tarifler

Mahlepli Kurabiye Tarifi

Mahlepli Kurabiye Tarifi

Ekleyen Nis - 30 - 2012

1 Comment

Kuru Fasulye Tarifi

Kuru Fasulye Tarifi

Ekleyen Nis - 21 - 2012

0 Comment

İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli Tarifi

Ekleyen Tem - 6 - 2012

0 Comment

Patlıcan Oturtma Tarifi

Patlıcan Oturtma Tarifi

Ekleyen Haz - 25 - 2012

0 Comment

Supangle Tarifi

Supangle Tarifi

Ekleyen Nis - 20 - 2012

0 Comment

Yorum Yap